Від вимушених канікул до тривалого карантину: як вдалося організувати навчальний процес у закладі
Сьогоднішня ситуація є викликом для всього суспільства. Виявилися неготовими до карантинних умов усі: діти, які звикли до того, що до школи просто потрібно ходити; батьки, які часто перекладали всю відповідальність на школу; і сама школа, яка знає, що є парта, дошка та учні в класі.
Директор закладу Олена Олександрівна зауважує, що вимушені канікули через введення карантину у Корецькій ЗОШ №1 не зупинили, а дещо підкоригували навчання на освітній процес з використанням дистанційного навчання. Зокрема, учні опановують науки за допомогою онлайн-сервісів, не виходячи з дому. Дистанційний процес є тристороннім: дитина – школа – батьки.
Ні для кого не таємниця, що класні керівники вже давно мають групи батьків у Viber, окремі вчителі викладають там домашнє завдання, щоб батьки знали, як боротися з фразою «нам нічого не задавали». Це дуже допомогло стартувати з віддаленим навчанням, тепер школа працює в Classroom, Zoom та viberівських групах. Практикуємо різні форми, найчастіше відеоконференції з учителями різних предметів.
При дистанційному навчанні оцінюються фото, скриншоти конспектів, exe-файли програм, практичні роботи учнів, перевірочні роботи з використанням GoogleForms або інші інтерактивні завдання (платформи «На Урок», «Всеосвіта», інтерактивні дошки та інші), проєкти, відеозвіти, презентації.
Педагоги ініціюють онлайн-спілкування з учнями, і ті, хто готується до ЗНО, активно співпрацюють з учителями-предметниками. Тішить, що кожен учитель відчув на собі: він вже не може бути простим користувачем, а має володіти технологіями, встановлювати програми, працювати з платформами…
Спочатку уроки відбувалися за шкільним розкладом, а з 6 квітня учні 5-11-х класів перейшли на телевізійне навчання і працюють за тим розкладом, який запропонувала Всеукраїнська школа онлайн. Учні дивляться урок, потім мають перерву на обід, а далі консультуються з учителями. Навчання під час карантину для старшокласників має і певний позитив: це свобода планування власного часу, більше відпочинку, змога зануритися в ті предмети, які більше цікавлять учня та підігнати теми, з яких він відстав.
28 квітня розпочалася трансляція уроків і для школярів 1-4 класів. Організовують навчання для учнів початкових класів педагоги у двох варіантах: синхронне та асинхронне.
Оскільки діти в такому віці ставлять багато запитань і потребують негайної відповіді, більшість педагогів школи обрали для себе онлайн-спілкування учня і вчителя у реальному часі та платформу Zoom, яка має іграшкову дошку і крейду для пояснення, створюють багато схем, інтелект-карт, які викладають в Viber. Пропонують також відібрані відеоуроки, які можна переглядати у зручний час і, якщо потрібно, по декілька разів.
Нині велике навантаження лягає саме на батьківські плечі, оскільки діти молодшої та середньої школи ще не в тому віці, щоб самоорганізуватися, а тому всю роботу потрібно контролювати батькам. Вони мають бути дитині другом, допомагати в разі потреби, дивитися разом навчальні відео. Головне пам’ятати, що саме сім’я, а не школа закладає модель поведінки на все життя.
Варто пам’ятати: вірус мине, карантин завершиться, школу дитина закінчить, але спогади, емоції та здобуті знання залишаться на все життя.